Günümüz Türkiye'sinde hayatımızın büyük bir bölümünü sınavlarla geçirdiğimiz aşikâr. İlk okuldan başlayan ve senelerce bitmek bilmeyen, teste dayalı sınavların hayatımızda yeri ve önemi oldukça büyük. Özellikle LYS ve KPSS sınavları insanların korkulu rüyaları arasında. Geleceğe yapılan en büyük yatırımlardan biriside bu sınavlara hazırlanmak olmuş günümüzde. Peki bu yatırımın kıymetini ne derecede biliyoruz? Bizim için önemi nedir? Eğer önemini biliyorsak, her zaman durumsal farkındalığımızı koruyabiliyormuyuz? Demek istediğim bu sınavlara hazırlanma sürecinde hep ilk günkü gibi canlı ve istekli oturabiliyormuyuz bitmek bilmeyen soru bankaları başında?

 

     İnsan yaradılışı gereği hep aceleci ve sabırsızdır, herşey hemen olsun istediğime ulaşayım der. Fakat gerçek hayat sandığımız kadar hızlı tepkiler veremeyecek kadar yavaş. Bu sebepten dolayı büyük hedeflere ulaşmak için asıl hedefe bizi ulaştıracak hedefçikler belirleyip, bulunduğumuz zaman tünelinin bu küçük parçasında o küçük hedefe odaklanmak bizi hem yormaz hemde daha kararlı adımlar atmamızı sağlar. Peki bunun bu projeyle ne alakası var? :D

 

    Bu projeyi özellikle LYS, KPSS, SBS (İsmi değiştimi bilmiyorum :)) ye hazırlanan adaylara durumsal farkındalık kazandırmak, ilk günkü canlılığı korumak ve hedefe ulaşmada yardımcı olmak amaçlı tasarladım. Projenin isterlerini şu şekilde kendim belirledim :

 

- Sistem bir gün sayıcısına sahip olacak

- Sistem bir kronometreye sahip olacak

- Sistem 9 farklı dersin çözülen soru sayısını hafızada tutabilecek

- Sistemde bahsi geçen soru sayısını arttırma butonu olacak

- Sistemde gün ve kronometreyi sıfırlama butonu olacak

- Sistemde dersler arası geçiş butonu olacak

 

     İsterimiz belli olduğuna göre sistemin taslak şemasını çizmek çok kolay. Aşağıdaki gibi kaba bir taslak şema işimizi görür nitelikte.

   Bu taslak şemaya göre devre şemasını aşağıdaki gibi tasarladım. Butonlardan ikisini atmega mikroçipin sahip olduğu iki adet harici kesme bacağına bağladım diğeri ise dijital okuma yapılabilen bir bacak, başka kesme bacağı olmadığı için sonsuz döngü içerisinde her dönüşte bu bacağın durumunu kontrol ettim. Devre şeması çizimi ve devre prototipinin kurulmuş halini sergileyen fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

    Donanımsal tasarımı isterlere göre gerçekledikten sonra yazılıma geçtim. Yazılım geliştirme aşamasından önce her zaman olduğu gibi akış diyagramı çizmek olmazsa olmazlar arasında, bir nevi navigasyon cihazı gibi görebiliriz bu diyagramları. Çünkü kodun içinde kaybolduğumuz zaman en büyük yardımcılarımız bu şemalar.

 

    Kabaca çizdiğim bu akış diyagramının ardından daha detaylı bir diyagramın çizimini bitirdikten sonra yazılım geliştirme aşamasına geçtim. Yazılım geliştirme esnasında akış diyagramındaki hatalarımı testlerle görüp düzeltmeleri yaptıktan sonra sistemi isterlere uygun çalışır hale getirdim. Sistemin çalışmasını gösteren video yu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

    Videoda da gördüğünüz üzere, devredeki pot ekran kontrastını ayarlamak amaçlı kullanılıyor, soldaki tuş seçili olan dersle ilgili çözdüğümüz soru sayısını bir arttırıyor, ortadaki tuş dersler arası geçiş sağlıyor, en sağdaki tuş ise sistem sayacını resetliyor. kronometre işlemciye enerji verilir verilmez sıfırdan başlayıp enerji kesilmediği ve reset butonuna (en sağdaki buton) basılmadığı sürece 999 gün boyunca sayabiliyor 999 gün sonunda tekrar sıfırlanıp devam ediyor.

 

    Sonuç olarak bu sistem yardımıyla belirli bir zaman dilimi içerisinde ders başına çözdüğünüz soru sayısını masanızın başında sayabilirsiniz. Soru çözdükçe sayacı bir arttıp, arttırdıkça soru çözebilirsiniz :) . Bu yöntemle soru çözmek size durumsal farkındalık kazandıracaktır.

 

Bir sonraki projede görüşmek üzere  ;)

 

Referanslar :

 

http://www.arduino.cc/en/Tutorial/LCDLibrary

http://www.arduino.cc/en/Reference/AttachInterrupt

 

                                                                                   Yazan : Barış DANACIOĞLU    31/10/2011

Write a comment

Comments: 0

Dijital

Analog

Arduino Dersler